Osada Tři Studně vznikla na pasece v panských lesích na území patřící k Fryšavě. Její první obyvatelé, dělníci pracující ve fryšavské sklářské huti, si tu postavili svoje chaloupky snad už v době krátce po roce 1630. V polovině 17. století stály na pasece 3 domy. Bylo to v oblouku cesty vedoucí od Fryšavy, v místech u tří studánek, z nichž pramenil potok tekoucí dále k jihu a vlévající se do rybníka Medlova. Tři studánky, dobře patrné ještě na mapě z roku 1741, daly jméno této poloze a později celé vesnici. Vlastní pečetě se obec dočkala v roce 1749. 
Ve 20. letech minulého století se Tři Studně staly centrem turismu a zejména letní rekreace. Krásná nedotčená příroda a výhodná odlehlá poloha iniciovaly ke stavbě velkého množství turistických chat a několika ubytovacích zařízení. Dnes patří obec Tři Studně do nově vzniklého kraje Vysočina. Nachází se v CHKO Žďárské vrchy a je vzdálena 12 km od Žďáru nad Sázavou a 8 km od Nového Města na Moravě. Z obou stran je nutné překonat poměrně vysoké převýšení, protože se nachází v nadmořské výšce 723 m. Tato nadmořská výška určuje drsnější ráz okolní krajiny a řadí vesnici mezi vesnice horské. Podnebí je zde chladnější s nižší průměrnou teplotou. Rozloha obce Tři Studně je 447 ha. Tři Studně s necelou stovkou stálých obyvatel, malebným okolím a výborným ovzduším nabízí mnoho možností k pobytu po celé roční období. V roce 2001 oslavila obec různými akcemi 350 let. 
Prvním lyžařem v tomto koutu Vysočiny byl fryšavský revírník Gabesam. Nadchl se knihou polárního badatele Nansena o jeho výzkumné cestě napříč Grónskem na lyžích. Roku 1891 si objednal lyže přímo v norsku a příští zimu je už začal používat k lepšímu pohybu v přírodě. Od něho se již sláva "ski" začala šířit po celé Vysočině. Tři Studně mají mnoho dobrých lyžařů, kteří po prvních krůčcích a závodech "doma", startují a šíří slávu Nového Města na Moravě. Nejznámější jsou jména Vít Fousek (trojgenerace vynikajících klasiků v lyžařské stopě), kadovský František Šimon a Luboš Buchta - rodák z Fryšavy. Běh na lyžích okouzlil také mnoho dalších členů lyžařského oddílu z nichž se poslední dobou prosazují zejména Miloš a Tomáš Kroupovi, Tomáš a Jiří Ročárkovi a Mirek Janošec. Příroda je na Třech Studních tím nejlepším léčitelem a kdo chce tedy udělat něco pro své zdraví je zde srdečně vítán.


Pohled od Třech Studní na Paseckou skálu.

Created by RN, Copyright (c) 2005